გაკვეთილის თემა
|
ილია ჭავჭავაძე-ბიოგრაფ რეალიზმი,
|
მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
|
მიზნები და შედეგები
|
(ზეპირი გამოსვლა) კონკრეტული
აუდიტორიის წინაშე კონკრეტული მიზნით.ქართ.
XI. 1. მოსწავლეს შეუძლია
საჯარო მოხსენების წარმოდგენა
შედეგი
თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
მიმართულება: ზეპირმეტყველება
·
წინასწარ განსაზღვრავს საჯარო
გამოსვლის მიზანს (აუდიტორიის ინფორმირება / დაინტერესება / გადარწმუნება / პროვოცირება...),
არჩევს ტექსტის ტიპს, ენას და აგებს ზეპირი გამოსვლის ტექსტს კონკრეტული ამოცანის
მიხედვით;
·
ითვალისწინებს აუდიტორიას (ვინ არის მსმენელი, რა სოციალურ-კულტურული
ინტერესები და ცოდნის დონე აქვს აუდიტორიას, რამდენად იცნობს იგი განსახილველ საკითხს
და ა.შ.);
და კრიტიკულად ქართ.
XI. 2. მოსწავლეს შეუძლია
საჯარო გამოსვლების მოსმენა შეფასება.
შედეგი
თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ისმენს გამოსვლებს, მათში გამოთქმულ მოსაზრებებს, ახალ ინფორმაციას, დოკუმენტურ
მასალას და გამოთქვამს საკუთარ შეხედულებას, თუ რამდენად დამაჯერებელია მათში გამოთქმული ჰიპოთეზები და ვარაუდები;
·
გამოაქვს დასკვნა როგორც საკუთარი, ისე სხვების მსჯელობიდან და შენიშნავს მსგავსება-განსხვავებას;
ქართ.
XI. 10. მოსწავლეს შეუძლია
სხვადასხვა სახის ესეის დაწერა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
წერს ესეის, რომელშიც პირად
ან ლიტერატურულ გამოცდილებაზე დაყრდნობით მსჯელობს მოცემული თემის, პრობლემების შესახებ
(ამტკიცებს / უარყოფს, გამოთქვამს ვარაუდს, ადარებს, ავლებს პარალელებს);
·
წერისას იყენებს მხატვრულ-გამომსახველობით
ხერხებს, რომელთა საშუალებითაც უკეთ წარმოაჩენს თავის შემოქმედებით, ესთეტიკურ დამოკიდებულებას
ტექსტისადმი;
·
მოცემული თემის შესახებ მოიძიებს,
აფასებს და შეარჩევს შესაბამის წყაროებს, ლიტერატურულ პარალელებს, იხსენებს ცხოვრებისეულ
ფაქტებს და სხვ.;
|
წინარე ცოდნა
|
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
დაკვირვება მოსწ ავლეთა აქტივობასა და ქცევაზე ;მუშაობის პროცესზე
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო,სტატიები,ვიდეო
მასალა;
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
1აქტივობა...მასწავლებელთან
ერთად აანალისებს პარაგრაფის დასაწყისში
მოცემულ ილიას სიტყვებს;,,მოვიკლათ წარსულ დროებზ დარდი..2 აქტივობა .,,კითხვები რა
იმფორმაციას გვაწვდის ეს ფრაზა ,რა არის
მწერლის სათქმელი ... როგორ შეიძლება დხასიათდეს ილიას მრწამსი ამ ერთი ფრაზით;.3 აქტივობა... კლასის ჯგუფებად
დაყოფა, ცხრილის შევსება: ვიცი... მინდა ვიცოდე... გავიგე... გაიხსენონ
რა იციან ილიას
ბიოგრაბფიიდან ...რის გაგება სურთ.
4.აქტივობა... ჯგუფები ავსებენ შესაბამის გრაფებს ...
პრეზენტაცია( გაანალიზება) .
ბიოგრაფიის ცაკითხვის შემდეგ ცხრილის
მესამე სვეტის
შევსება( რა გავიგე) 15 წუთი.
5 აქტივობა- მსჯელობა თემაზე: რა მიაჩნია პოეტს შემოქმედის
დანიშნულებად. გამოიკვეთება თეზისები და იწერება დაფაზე
6 აქტივობა -კითხვების საშვალებით გაახსენებს
მოსწავლეებს რო
მანტიზმის დამახასიათებელ ნიშნებს.
7 აქტივობა- რეალიზმის საშინაო დავალება:სტატია რეალიზმის
შესახებ .
|
პირადი ბლოგი
სსიპ 85 საჯარო სკოლა მანანა ხაბეიშვილი
Friday, May 15, 2015
ილია
Subscribe to:
Comments (Atom)